#Premium MBA (7)
Zdjęcie pochodzi z pixabay.com
Cel: Poznaj siebie.
Kompetencja: Bądź wierny własnym wartościom.
Od wierności sobie zaczęliśmy nasz cały cykl. Dziś przyjrzymy się wierności własnym wartościom. Wierność oznacza brak wyjątków od przyjętych zasad, pewność, przywiązanie, stabilność, uczciwe trwanie w postawie, co do której człowiek czuje się zobowiązany.
Wierność to także bezpieczeństwo, konsekwencja, przewidywalność i spolegliwość, we właściwym tego słowa znaczeniu.
Zacznij od ustalenia, jakie są Twoje wartości.
- Co jest dla Ciebie najważniejsze?
- Co się dla Ciebie najbardziej liczy w życiu?
- Jakie są najważniejsze zasady, którym jesteś w życiu wierny?
- Bez czego życie straci urok i sens?
- Co sprawia, że Twoje życie nabiera znaczenia i wartości?
- Co nadaje sens Twojemu życiu, pracy zawodowej i związkom?
Poczucie sensu w życiu
Znajomość swoich wartości to jeden z warunków życia z poczuciem sensu. Ludzie wierni swoim wartościom są wierni sobie, żyją w poczuciu spójności, integralności ze swoimi zasadami, uczciwości i zgody z sobą samym. Mają poczucie ładu wewnętrznego. Są bardziej przewidywalni, a tym samym dają innym poczucie bezpieczeństwa. Jak mówią, tak czynią i żyją zgodnie z tym, o czym często mówią (bo wartości często pojawiają się na naszych ustach – wystarczy się dobrze wsłuchać). Okazując szacunek i przywiązanie swoim wartościom okazują je sobie. Tym samym uważają zwykle, że zasługują na szacunek otoczenia i tak to komunikują innym. Wydają się bardziej szczęśliwi od znakomitej części nieszczęśliwej i niezrealizowanej części ludzkości wokół nas.
Kręgosłup zdrowy czy przetrącony?
Ludzie łamiący regularnie lub długoterminowo swoje wartości są nieszczęśliwi. Nadwyrężają sami lub pozwalają innym naruszać fundament, na którym budują swoje życie. Dają zezwolenie na wydłubywanie spoiwa, które wiąże każdy dzień w sensowne i szczęśliwe życie. Tym samym, naruszają własne poczucie pewności, stabilności i bezpieczeństwa. Ci, którzy zdradzili swe wartości to osoby z przetrąconym kręgosłupem moralnym. Tacy ludzie mają kłopot, aby szczerze i uczciwie spojrzeć sobie rano w lustrze albo innym w oczy, zmierzyć się ze swoimi wyborami i decyzjami oraz uczciwie wyciągnąć wnioski. Szukają raczej uzasadnień dla przeszłych działań niż sposobów zmiany życia na lepsze.
Gęba pełna czego?
Ba, spotkamy na swojej drodze i takich, którzy wartości mają jedynie na języku, zaś gębę pełną frazesów. Ci są najbardziej nieszczęśliwi. Nie dość, że zaprzeczają swoim prawdziwym wartościom, to nie są gotowi się z tym faktem skonfrontować. Przemierzają świat idąc tyłem, z zawiązanymi oczami, niosąc w tobołku jedynie słuszne prawdy. Tym przypadkiem dziś się nie zajmujemy.
Interesuje nas człowiek z jego życiowymi zasadami i tym, co dla niego święte, który poświęca swoim życiowym zasadom odpowiednio dużo uwagi i który swoje wartości prezentuje w codziennych zachowaniach i wyborach.
Pamiętaj jednak, że świat nie jest biało-czarny i prosty jak konstrukcja cepa. Wielokrotnie w życiu będziesz stawiany przed wyborem – działać zgodnie z własnymi wartościami, czy też o nich w danej sytuacji zapomnieć.
Nie ma złotej recepty
Elastyczność kręgosłupa, także moralnego, jest ograniczona. Podejmuj więc takie decyzje, aby kręgosłupa nie naruszyć. A jeśli w pracy lub w życiu czasem „wypadnie jakiś dysk” w wyniku nacisków i napięć ze strony otoczenia – nie lekceważ i nie zaniedbuj tego momentu – idź szybko do jakiegoś „kręgarza”, może być domowy lub profesjonalny:) Pomyśl, czy warto było narazić się na takie cierpienie („wypadnięcie dysku” wiąże się ze sporym bólem) i jakie w wyniku naruszenia danej wartości, poniosłeś koszty emocjonalne, cielesne, etyczne i duchowe. Jak ucierpiały relacje z ważnymi ludźmi i Twoja reputacja. Już sama świadomość leczy i pozwala uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości, podobnie jak rozmowa z przyjacielem, coachem czy mentorem.
Dbaj o swoje wartości.
Jeśli długoterminowo ktoś będzie chciał Cię zmusić do ich naruszania – mądrze i stanowczo się przeciwstaw. Lepiej iść przez życie z lekkim sercem, sympatią i szacunkiem dla siebie samego, niż „jechać na wózku inwalidzkim” w poczuciu żalu, klęski osobistej, braku sensu i życiowej przegranej. Lepiej jest się uśmiechać do siebie co rano w lustrze, rezygnując nawet z paru dóbr materialnych niż unikać patrzenia sobie w oczy przy porannej lub wieczornej toalecie.
Życie to sztuka mądrych, świadomych wyborów. Raz są lepsze, raz gorsze – najważniejsze, żebyś podejmując je był świadom efektów i konsekwencji.
Ćwiczenie.
- Wróć do pytań o życiowe wartości. Wypisz 5 swoich najważniejszych wartości. Dlaczego jest dla Ciebie ważne, aby pozostać im wiernym? Przypomnij sobie najczęstsze sytuacje, które wywoływały konflikt z własnymi wartościami? Jak sobie wtedy poradziłeś?
- Poszukaj w swoim otoczeniu osoby, która jest wierna swoim wartościom i takiej, która poszła względem nich na zbyt daleko idące kompromisy. Co charakteryzuje jedną i drugą?
Żyje wierna swoim wartościom
Żyje naruszając własne wartości
Do której grupy zaliczą Cię ważni ludzie: rodzina, pracownicy, koledzy, znajomi lub partnerzy biznesowi?