Rozwijaj się

Czas prezentów trwa:) Dziś prezent od Katarzyny Paradowskiej dla Ciebie i dla mnie, tekst będący uzupełnieniem Premium MBA (9), poświęcony m.in. sztuce przekraczania własnych granic.

Myśl i działaj dla przyszłości.

W życiu każdego człowieka nadchodzi moment, w którym poszukuje sensu życia. Człowiek jako jedyna istota żyjąca na ziemi jest w stanie ogarnąć swoje istnienie, aby poddać je pod rozważania. Co więcej, poddaje siebie krytycznej ocenie.

 

Sekret istnienia

Od zarania dziejów ludzie zderzają się tym samym pytaniem. Po co żyję? Kim jestem? Co mam robić w życiu? Czym są ponawiane od wieków pytania o sens naszej egzystencji jak nie próbą określenia  sensowności naszych pragnień, dokonywanych wyborów, dążeń, czyli wszystkiego tego, co składa się na każde indywidualne życie.

Wznosimy się na coraz to wyższy poziom świadomości. Już nie tylko filozofowie stawiają takie pytania, ale i zwyczajni ludzie. Program PremiumMBA powraca do korzeni ludzkości. Pobudza do myślenia i refleksji nad sobą. Po zakończeniu programu wiem, że nie będę już taka sama jaka byłam przed.

Dojrzewanie poprzez rozwój

Budząc się każdego ranka rozpoczynamy dalszy ciąg naszego życia. Przemijające bezpowrotnie lata zmuszają nas do uważniejszego przyjrzenia się sobie i ponownego rozpatrzenia kwestii własnej tożsamości. Osobiście temu się poddałam. Pod wpływem nowych doświadczeń zmienił się mój sposób pojmowania podstawowych pojęć, które dotąd wydawały się oczywiste i raz na zawsze zakotwiczone w mojej głowie, jak choćby „sukces”, „szczęście”, „miłość”, „bycie wierną sobie”, „bycie sobą”. Podobnie jest z przeczytaną  książką w młodości. Odsłania przed nami zaledwie część swojego znaczenia. Gdy sięgniemy po nią w późniejszym czasie bogatsi o nowe doświadczenia, odkryjemy w niej niezauważone poprzednio wartości i odczujemy jej przekaz na dużo głębszym poziomie.

Jakiej nowej lekcji udzieli Ci książka sprzed kilkunastu lat?

Podejdź do półki z książkami i odnajdź ją, przeczytaj jeszcze raz. Spróbuj odszukać źródło jej przekazu, ukryte w niej wartości.

W życiu idziemy do przodu po to, aby siebie, innych i świat uczynić lepszym. Czy czujesz to ?

Im jesteśmy starsi, tym mniej aktywni. Odkąd pamiętam, w domu słyszałam, że zawsze robię odwrotnie. I w tym przypadku to się sprawdza. Im jestem starsza, tym bardziej aktywna. Radość z życia odnalazłam w rozwoju osobistym, bo żyć, to znaczy działać, przełamywać ograniczenia. Demokryt powiadał, że słowo jest tylko cieniem czynu i że należy podziwiać wielkie czyny, a nie wielkie słowa.

Jaki jesteś teraz?

Czy potrafisz zwolnić, zatrzymać się na chwilkę i zrobić coś o jeden krok więcej mimo odczuwanego lęku? Czy omijasz szerokim łukiem nieznane lądy ? Spróbuj przekroczyć własne granice, a zobaczysz co się stanie.

Moim zdaniem ci spośród nas, którzy w podobny sposób myślą i postępują, są dziś w zdecydowanej mniejszości.  Na szczęście dla przyszłych pokoleń każda większość zaczynała przecież od tego, że kiedyś była mniejszością.

Bądźmy odrobinę lepsi każdego dnia.

autor: Katarzyna Paradowska

Bardzo mi się podoba ćwiczenie zaproponowane przez Kasię. Spotkałam się z książką z mojego dzieciństwa i pogadałam z nią od serca pod 20 latach rozłąki podczas ostatnich wakacji w Toskanii. Znalazłam całe pokłady nowych wniosków i refleksji. Efekt znajdziesz tu Tajemnica ciułaczy czasu.

Przemawia też do mnie ostatni wniosek i apel Kasi: rozwój to niekoniecznie wielkie programy kończące się certyfikatami. To odrobina uwagi poświęconej własnym decyzjom: niech będą właściwe, choć nie zawsze łatwe:)