#Premium MBA (8)

Cel: Poznaj siebie.

Kompetencja: Rób bilans życia.

Jesteś już dorosły, dojrzały, stary mentalnie, czy też jak młody tygrysek brykasz innych i wierzysz, że całe życie dopiero przed Tobą? Żadna z odpowiedzi nie jest lepsza ani gorsza. Ważne, by była wynikiem refleksji i uczciwej ze sobą rozmowy.

źródło: sliwerski-pedagog.blogspot.com

źródło: sliwerski-pedagog.blogspot.com

Naszych pierwszych dziesięć spotkań w ramach „Premium MBA© z zarządzania sobą” poświęconych jest lepszemu poznaniu siebie, aby w wyniku tego dać się lepiej poznać innym, budować wartościowe relacje i skutecznie komunikować światu swoją obecność i unikalność.

Regularny bilans

Bilans życia można robić w dogodnym dla siebie rytmie. Zachęcam do ustalenia „okresu rozliczeniowego” i wyrobienia dobrego nawyku – podsumowywania miesiąca, kwartału lub roku własnego życia. Więcej z tego pożytku niż pozostawienie bilansu na ostatni dzień swojego życia.

Zatem, do dzieła – dziś zachęcam do zatrzymania się i zrobienia bilansu dotychczasowego życia (O, tak, już słyszę te myśli w głowie niektórych Czytelników, „Matko, znowu trzeba przysiąść!”:). Czas ku temu znakomity, wszak rozmyślamy podczas Święta Zmarłych o tych, którzy odeszli i zastanawiamy się, jakie było ich życie, co nam zostawili po sobie, czy umierali szczęśliwi i spełnieni w gronie ludzi, dla których byli ważni. A przecież życie odeszłych, to suma chwil przeżytych przez nich mniej lub bardziej świadomie. Bo zgodziliśmy się wcześniej, że życie dzieje się tu i teraz, kiedy piszę dla nas ósmą część Premium MBA i kiedy Ty ją czytasz z mniejszą lub większą uwagą.

Pytania kształtujące Twoje życie

To co kształtuje nasze życie to pytania, które zadajemy, na które odmawiamy odpowiedzi i których nigdy nie próbujemy zadać, powiedział amerykański pisarz, Sam Keen. Ja podążam nieco inną drogą, szukając przez całe życie odpowiedzi na ważne pytania, które stawiam bez względu na poziom trudności. Wierzę głęboko w siebie i w ludzi, a tym samym lubię Ciebie i siebie zachęcać do wysiłku i wyzwań:)

Zacznij więc od czterech pytań:

  • Ile dobrego w całym Twoim dotychczasowym życiu zrobili Ci inni ludzie?
  • Ile złego w całym Twoim dotychczasowym życiu zrobili Ci inni ludzie?
  • Ile dobrego w całym swoim dotychczasowym życiu zrobiłeś dla innych?
  • Ile złego w całym swoim dotychczasowym życiu zrobiłeś innym ludziom?

Powyższe pytania, zdaniem psychologów, wpływają na bilans życia, przy czym czynienie dobra na rzecz innych wpływa znacznie na zadowolenie z życia i poziom zaufania do innych. Jednym słowem, zacznij bilans życia od ustalenia, czy uważasz, że świat jest życzliwy. Jeśli ponadto jesteś przekonany, że wnosisz do świata istotną wartość, czynisz więcej dobra niż doświadczasz zła i unikasz czynienia zła, tym większa szansa na Twoje zadowolenie z życia.

Ćwiczenie:

Poniżej znajdziesz fragment jednego z moich narzędzi, które od kilku lat uzupełniam o kolejne pytania do bilansu życia. Wybrałam tylko kilka, żebyś mógł znaleźć czas i poświęcić im odpowiednią uwagę.

Premium MBA(8) Bilans życia

Jeśli Ci jeszcze mało, możesz zajrzeć na stronę z testami i zrobić sobie test: Kwestionariusz Orientacji Życiowej.

A teraz, dopisz w komentarzu ważne pytania dotyczące przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, których nie znalazłeś w mojej tabeli, a bez których, Twoim zdaniem, bilans życia nie będzie pełen.