#Premium MBA (6)

Cel: Poznaj siebie.

Kompetencja: Poznaj swoje korzenie.

Jesteśmy fragmentami drzew, które rozrastają się w prawo, w lewo, w górę lub w dół – ale to „ciągle jedno i to samo drzewo” jak śpiewał Jacek Kaczmarski w budzącej nostalgię piosence „Nasza klasa”. Stabilność drzewo osiąga dzięki swoim korzeniom.

Twoje korzenie

Dokąd sięgają Twoje korzenie?

Ba, tylko dzięki solidnemu fundamentowi korona może rozrastać się i rozwijać, transferować soki i cenne życiodajne substancje. Stan systemu korzeniowego wpływa na stan całej rośliny.

Skąd się wziąłeś?

Co wiesz o swoich korzeniach? Jakie soki i unikalne substancje z nich czerpiesz?  Jak je nawozisz i pielęgnujesz? Ja czuję niedosyt i ciągle czekam na dobry czas, żeby przysiąść z Mamcią nad drzewem genealogicznym.

Pomyśl o swojej rodzinie. O swoim rodzie. O miejscu, jakie zajmujesz w historii swojej rodziny. Jaka jest rodzinna opowieść? Jaką w niej pełnisz rolę? Co na temat tej opowieści wiedzą Twoje dzieci i pozostali członkowie rodziny?

Patrząc na historię i losy swojej rodziny, do jakiej rośliny byś ją porównał?

Dziedzictwo.

Słowo, któremu nie przysłużyły się polityczne spory wokół ważnego zagadnienia. Jakże rzadko pojawia się ono w codziennych rozmowach rodzinnych, przyjacielskich czy biznesowych. A szkoda.

Rzeczy rozwijają się dzięki naszej uważności. Ile uwagi poświęcasz swoim korzeniom i swojemu dziedzictwu? Czy ono dzięki Tobie żyje, czy też obumiera powoli, zaniedbane i zepchnięte poza agendę codziennego życia?

Ćwiczenie.

  1. Weź kartkę papieru. Narysuj, tak na szybko, z pamięci, swoje drzewo genealogiczne. W jakim procencie znasz swoich przodków do poziomu pradziadków? Czy jesteś zadowolony z wyniku?
  2. Wypisz, w jakie unikalne talenty i kompetencje wyposażyli Cię Twoi kolejni przodkowie, do poziomu prababki i pradziadka włącznie. Co wiesz o ich pasjach, talentach, dokonaniach i doświadczeniach życiowych?
  3. Wciągu 3 miesięcy sporządź wspólnie ze swoimi bliskimi mapę geograficzną kultur, z których pochodzili Twoi przodkowie oraz wykaz Twoich talentów i umiejętności, które mogą być z nimi powiązane, mając swoje korzenie w tych kulturach.

Uzupełnij swoją wiedzę, także dzięki poszukaniu wśród rodziny kopii starych zdjęć i dokumentów rodzinnych. Ciekawe, z którym ze swoich przodków identyfikujesz się najbardziej i dlaczego właśnie z nim? Poszukaj wsparcia, mądrości i wiedzy u tych, którzy już odeszli. Podziel się z nami swoimi odkryciami.