#Premium MBA (3)

Cel: Poznaj siebie.

Kompetencja: Bądź świadom.

Kiedy pracuję z ludźmi, mam wobec nich trzy oczekiwania. Pierwsze, bądź przyzwoity. Drugie, komunikuj się profesjonalnie i skutecznie. A trzecie, bądź świadom i żyj świadomie, bo lepiej już dziś znaleźć odpowiedzi na kilka ważnych pytań niż skonfrontować się z nimi pod koniec życia.

pytania na koniec życia
Lepiej się żyje i pracuje z ludźmi świadomymi, niż ludźmi w chaosie. Dlatego dzisiejsza część Premium MBA dotyczy kwestii bycia świadomym m.in. tego jak brzmią już dziś odpowiedzi na pytania: jak żyjesz, czy kochasz oraz czy i ile znaczysz. To ważne, gdyż świadomość jest przecież warunkiem brania odpowiedzialności za siebie i innych, bliskich, pracowników, własny biznes lub firmę pracodawcy. Trudno jest, oczywiście, być w pełni świadomym, kiedy świat dostarcza nam stale sporą dawkę stresu, adrenaliny, powodów do ekscytacji i smutku. To wszystko hałasuje w głowie i utrudnia skupienie potrzebne, aby uświadamiać sobie i nazywać ważne rzeczy.

Samoświadomość, wg kanadyjskiego pisarza Nathaniela Brandena, jest jednym z 6 filarów poczucia własnej wartości. Do pozostałych zaliczył on samoakceptację, prawość, asertywność, dążenie do celu i odpowiedzialność. Samoświadomość sprowadza się do konstatacji:

jestem tu, gdzie jestem, taki jaki jestem.

Wymaga nie tylko odrzucenia wszystkich pobożnych życzeń i „ale”. Przede wszystkim, wymaga bycia tu i teraz. Trudno o refleksję będącą gwarantem samoświadomości, jeśli jest się myślami permanentnie w przeszłości lub w przyszłości. W przeszłości jesteśmy analizując nasze dotychczasowe życie, doświadczenie, wyciągając wnioski lub wspominając minione wydarzenia. Przyszłość powiązana jest z planowaniem. Samoświadomość wymaga zatrzymania się i uczciwej refleksji nad sobą i chwilą obecną. Ja, osobiście, mam z tym spory kłopot. Gna mnie w przyszłość, uwielbiam planować, kreować i wymyślać, ale już nuży mnie organiczna praca związana z wdrażaniem tego, co wymyśliłam. Zdarza mi się też wpaść w pułapki związane z rozpamiętywaniem „No i po co mi to było?!” albo zbyt częste wracanie i rozpatrywanie, czasem bardzo trudnych doświadczeń życiowych, które dawno temu powinnam była pożegnać, opłakać, pomachać im chusteczką na pożegnanie lub po prostu pogodzić się z nimi. A nie umiem. To jednak nie zwalnia mnie z podejmowania kolejnych prób, żeby być tu i teraz, ze sobą, także taką niedoskonałą:)

„Jestem tu, gdzie jestem, taki jaki jestem”. Rozłóżmy to na czynniki pierwsze.

Jestem

W jakim % swojego życia mogę uczciwie powiedzieć, że jestem tu i teraz bez rozpatrywania i planowania. Jestem i żyję, rozmawiam ze sobą, kontaktuje się ze swoim umysłem, emocjami, duszą i skanuję świadomie swoje ciało (wewnątrz i na zewnątrz). Działam świadom, że to działanie jest moim życiem, więc zadbam o to, by było wartościowe, sensowne i by przybliżało mnie do realizacji moich planów i marzeń. Na ile uczciwie mogę powiedzieć, że w przypadku większej części swojego życia „jestem świadomie” zamiast „planuję być”? Nie wiem jak Ty, ale ja łapię się często na tym, że zagłuszam to, co próbuje do mnie mówić lub pokrzykiwać moje ciało, mój zmęczony wymyślaniem i kreowaniem umysł lub dusza udręczona zbyt dużym tempem, w które wprawiam swoje ciało, co mojej duchowości najwyraźniej nie służy:)

tu, gdzie jestem

Na ile to, gdzie się obecnie znajduję, moment życia, miejsce, otaczające mnie okoliczności i ludzie, spełniają moje oczekiwania? Czy jestem zadowolony z tego, gdzie się znajduję? Jeśli nie, czego mi najbardziej brakuje? Jak to, gdzie dziś jestem, ma się do tego, gdzie zawsze chciałem być, do moich planów i potrzeb? W jakim jestem obecnie momencie na drodze mojego życia: dobrym, złym, rozwojowym, wartościowym, obfitującym w…..

Nazwij jednym słowem swoje obecne miejsce/moment życiowy, w którym się znajdujesz: ………… .

jestem taki

Gdybyś miał stanąć przed anonimowym tłumem lub osobą ci bliską, ile dumy będzie w twojej publicznej konstatacji „taki jestem!”.

Na ile (na skali 0-10) możesz powiedzieć, że jesteś dumny z tego, jakim przyszedłeś na świat i kim się stałeś do dziś?

Akceptujesz siebie z całym dobrodziejstwem cnót i wad, akceptujesz tylko troszkę czy też nie dostrzegasz w sobie żadnych szczególnych wartości, które wnosisz w życie innych? Jak widać, udzielenie wyczerpującej odpowiedzi  „taki jestem” wymaga poznania siebie, czyli porządnego przemyślenia zagadnień z Premium MBA (2) poświęconego kompetencji „Poznaj siebie”. Mogę narysować krętą drogę pokazującą zmiany, jakie się dokonywały we mnie w tym zakresie. Jeszcze przed urodzeniem Jaśka, mojego starszego syna, byłam kłębkiem kompleksów. Ileż się Najdroższy musiał nade mną napracować, żebym zaczęła odkrywać swoje naturalne wewnętrzne piękno, bo w lustrze widziałam wyłącznie brzydkie kaczątko. Ile ja sama potrzebowałam czasu i uwagi, żeby zobaczyć w sobie rzeczy wartościowe i zrozumieć, że jestem osobiście odpowiedzialna za właściwą wycenę własnej wartości (wtedy narodziła się jubilerka od pięknych, ludzkich brylantów🙂

Jestem taki, jaki jestem

Ten ostatni element w naturalny sposób zaprasza do zdefiniowania własnych celów rozwojowych. Solidna analiza „jak jest” stanowi naturalny element planowania „jak ma być jutro, za rok, za 5 lat”. Człowiek spełniony i szczęśliwy to taki, który czuje, że się rozwija. Ne ma jednak nikogo innego, poza Tobą samym, kto może ci zaoferować rozwój, zdefiniować Twoje  potrzeby i przełożyć je na cele określone w czasie.

Ćwiczenie.

Napisz ogłoszenie prasowe, w którym reklamujesz siebie jako pracownika, wskazując powody, dla których to właśnie Ty, i nikt inny, będzie najlepszym zatrudnionym. Narysuj kreskę, która oznacza całe Twoje życie – jeśli masz kłopot  z rysowaniem przyszłości, narysuj swoje życie do dziś. Może być droga prosta, może być kręta – chodzi o to, by jak najlepiej oddała Twoje rozumienie drogi własnego życia.  Zaznacz na niej punkt, w którym się dziś znajdujesz, a następnie oceń na skali 0-10 (0 – jestem kompletnie niezadowolony, 10- jestem bardzo zadowolony), na ile jesteś dziś zadowolony z tego:

  • kim dzisiaj jesteś
  • jaki dziś jesteś
  • jakie masz dziś relacje z bliskimi
  • na ile jesteś dziś szczęśliwy i spełniony

Co, konkretnie, zrobisz, aby w ciągu najbliższego roku poprawić swoją ocenę o min. 1 pkt?

Ciekawa jestem Twoich doświadczeń z analizowaniem drogi i obecnego miejsca, momentu swojego życia. Czekam, jak zwykle, ciekawa Twoich komentarzy, z sakiewką pełną drobnych, ale wartościowych brylancików, tak wartościowych jak chwile Twojego życia i ciekawe refleksje, którymi się z nami dzielisz:)