#Premium MBA (8)

Cel: Poznaj siebie.

Kompetencja: Rób bilans życia.

Jesteś już dorosły, dojrzały, stary mentalnie, czy też jak młody tygrysek brykasz innych i wierzysz, że całe życie dopiero przed Tobą? Żadna z odpowiedzi nie jest lepsza ani gorsza. Ważne, by była wynikiem refleksji i uczciwej ze sobą rozmowy.

źródło: sliwerski-pedagog.blogspot.com

źródło: sliwerski-pedagog.blogspot.com

Naszych pierwszych dziesięć spotkań w ramach „Premium MBA© z zarządzania sobą” poświęconych jest lepszemu poznaniu siebie, aby w wyniku tego dać się lepiej poznać innym, budować wartościowe relacje i skutecznie komunikować światu swoją obecność i unikalność.

Regularny bilans

Bilans życia można robić w dogodnym dla siebie rytmie. Zachęcam do ustalenia „okresu rozliczeniowego” i wyrobienia dobrego nawyku – podsumowywania miesiąca, kwartału lub roku własnego życia. Więcej z tego pożytku niż pozostawienie bilansu na ostatni dzień swojego życia.

Zatem, do dzieła – dziś zachęcam do zatrzymania się i zrobienia bilansu dotychczasowego życia (O, tak, już słyszę te myśli w głowie niektórych Czytelników, „Matko, znowu trzeba przysiąść!”:). Czas ku temu znakomity, wszak rozmyślamy podczas Święta Zmarłych o tych, którzy odeszli i zastanawiamy się, jakie było ich życie, co nam zostawili po sobie, czy umierali szczęśliwi i spełnieni w gronie ludzi, dla których byli ważni. A przecież życie odeszłych, to suma chwil przeżytych przez nich mniej lub bardziej świadomie. Bo zgodziliśmy się wcześniej, że życie dzieje się tu i teraz, kiedy piszę dla nas ósmą część Premium MBA i kiedy Ty ją czytasz z mniejszą lub większą uwagą.

Pytania kształtujące Twoje życie

To co kształtuje nasze życie to pytania, które zadajemy, na które odmawiamy odpowiedzi i których nigdy nie próbujemy zadać, powiedział amerykański pisarz, Sam Keen. Ja podążam nieco inną drogą, szukając przez całe życie odpowiedzi na ważne pytania, które stawiam bez względu na poziom trudności. Wierzę głęboko w siebie i w ludzi, a tym samym lubię Ciebie i siebie zachęcać do wysiłku i wyzwań:)

Zacznij więc od czterech pytań:

 • Ile dobrego w całym Twoim dotychczasowym życiu zrobili Ci inni ludzie?
 • Ile złego w całym Twoim dotychczasowym życiu zrobili Ci inni ludzie?
 • Ile dobrego w całym swoim dotychczasowym życiu zrobiłeś dla innych?
 • Ile złego w całym swoim dotychczasowym życiu zrobiłeś innym ludziom?

Powyższe pytania, zdaniem psychologów, wpływają na bilans życia, przy czym czynienie dobra na rzecz innych wpływa znacznie na zadowolenie z życia i poziom zaufania do innych. Jednym słowem, zacznij bilans życia od ustalenia, czy uważasz, że świat jest życzliwy. Jeśli ponadto jesteś przekonany, że wnosisz do świata istotną wartość, czynisz więcej dobra niż doświadczasz zła i unikasz czynienia zła, tym większa szansa na Twoje zadowolenie z życia.

Ćwiczenie:

Poniżej znajdziesz fragment jednego z moich narzędzi, które od kilku lat uzupełniam o kolejne pytania do bilansu życia. Wybrałam tylko kilka, żebyś mógł znaleźć czas i poświęcić im odpowiednią uwagę.

Premium MBA(8) Bilans życia

Jeśli Ci jeszcze mało, możesz zajrzeć na stronę z testami i zrobić sobie test: Kwestionariusz Orientacji Życiowej.

A teraz, dopisz w komentarzu ważne pytania dotyczące przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, których nie znalazłeś w mojej tabeli, a bez których, Twoim zdaniem, bilans życia nie będzie pełen.

Udostępnij:
Share on Facebook54Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterEmail this to someone
 • Jarosław Kmit

  Witajcie, ja mam takie propozycje:

  Przeszłość – duchowość:
  Jak ewoluował Twój rozwój duchowy?

  Teraźniejszość – relacje:
  Czy chciałbyś naprawić/poprawić z kimś swoje relacje?

  Przyszłość – relacje:
  Co byś chciał przekazać z siebie innym ludziom?

 • Pani Joasiu,
  chciałam Pani podziękować za niezwykle inspirujące i wartościowe wystąpienie na BFG. Wysłucham wczoraj i skłoniło mnie do wielu przemyśleń. Na pewno ich efektem będzie sporo działań w obszarze mojej osobistej marki.Ukłony! Też jestem Szamanką na skraju wioski 🙂 Serdecznie pozdrawiam. Małgosia Dawid-Mróz/Manufaktura Radości

  • Moja droga Manufakturo, a toś mi Radość uczyniła:) Przy okazji dopytałam się Idy, która powiedziała, że materiał jest w sieci. Bo ja tu, w tej mojej wiosce, mam nasłuch nastawiony na inne rzeczy:) Serdeczności:)

 • em

  Joanno, tyyle pytań, OMG… ostatnio dla mnie ważne – czy wiesz, jak się relaksować, czy pamiętasz, jaka jest Twoja ulubiona muzyka, czy uprawiasz swój ulubiony sport, czy masz czas na seks. Wybacz przyziemność, ale ostatnio pracuję nad skracaniem i urealnianiem swoich wypowiedzi:) Serdeczności!

 • Zarobiony po uszy a tu taki ciekawy temat. Im dalej w MBA tym coraz większe wyzwania nam dajesz… i bardzo dobrze bądź bezlitosna w tym względzie 🙂

  Właśnie zdałem sobie sprawę z ciekawej rzeczy. Po analizie pytań z bilansu życia widzę, że o ile sekcje typu „Umysł” czy „Relacje” nie stanowią dla mnie problemu to odpowiedzi na pytania z „Doświadczenie i wartości” czy „Czas i energia życia” są dla mnie problematyczne. Nawet nie chodzi tu że trudno mi odpowiedzieć na niektóre z tych pytań, jest gorzej ja nie umiem w ogóle znaleźć na nie żadnej odpowiedzi :).

  No ale jak jest gorzej, to trzeba zrobić tak, żeby było lepiej. Jest to dla mnie wyraźny sygnał, które aspekty mojego życia wymagają w trybie pilnym zajęcia się i rozważenia. Zmienię zatem nieco pytanie „W rozwój jakich umiejętności zainwestujesz w najbliższym roku?” na „Którymi aspektami życia zajmiesz się w najbliższym czasie?”

  Jest też dla mnie ciekawą sprawą, że można czuć się szczęśliwym (ja się tak czuję) nie rozwijając się i zaniedbując niektóre z aspektów naszego życia…

  …choć teraz tak sobie myślę. Może to właśnie jest ta dyskretna różnica. „Czuć się szczęśliwym” czy „Być szczęśliwym”. Tu i teraz czuję się szczęśliwy. Jest ciasno, przelewać się nie przelewa ale czuje radość z życia. Z drugiej strony widzę gołym okiem dysproporcje w różnych dziedzinach życia jakie mam. Umysł – 100%; Doświadczenie i wartości – 5-15%. Jak to rozumieć?

  Dobra, plan na kolejny rok. Wydrukować pdfa i pracować nad sferami życia, w których mam problemy żeby udzielić sensownej odpowiedzi wolnej od banałów.

  I na koniec praca domowa.
  Przeszłość: Jak to się stało, że zapominasz o całych sferach swojego życia?
  Teraźniejszość: Czujesz się szczęśliwy czy jesteś szczęśliwy?
  Przyszłość: Czy odważysz się poznać wszelkie aspekty swojego życia w każdej ze sfer?

  • Michał, „Brylant” za rozróżnienie „Być szczęśliwym” i „Czuć się szczęśliwym”. O „usprawiedliwieniu nieobecności” nie wspomnę:)

 • Kinga Kabaja

  To ja dzisiaj, w ostatniej chwili, dorzucam własną listę, którą stosuję podczas wszelkiego rodzaju podsumowań i bilansów::
  1. Czego chcę?
  2. Jaki mam wybór?
  3. Jakie przyjmuje zalożenia?
  4. Za co jestem odpowiedzialna/y?
  5. Jak mogę inaczej myśleć?
  6. Co ten drugi człowiek myśli, czuje, czego potrzebuje i chce?
  7. Czego nie dostrzegam lub unikam?
  8. Czego moge się nauczyć od tej osoby czy z tej sytuacji?
  9 Czego moge sie nauczyć z tego błędu lub niepowodzenia?
  10. Czego mogę się nauczyć z tego sukcesu
  9. Jakie pytania powinnam sobie zadawać (sobie i/lub innym?)
  10. Jakie kroki bedzie najrozsądniej podjąć?
  11. Jak moge to zmienić w sytuacje wygrana-wygrana?
  12. Co jest możliwe?
  13. Co jest najważniejsze?
  I moje ulubione 14 pytanie Co zabawnego możesz zobaczyć w tej sytuacji?:)

  Powyższe pytania dotyczą w głównej mierze oceny bierzącej sytuacji i przyszłości.