#Premium MBA (1)

Cel: Poznaj siebie.

Kompetencja: Bądź wierny sobie.

Wierność to poważna sprawa. Zanim poszukasz odpowiedzi na pytania i określisz cele związane z dzisiejszym tematem, zdefiniuj, co oznacza dla Ciebie wierność. Dokończ zdanie: Wierność dla mnie to… . Poznaję ją po tym, że … . Inni poznają, że jestem im wierny po … .Wierność oznacza brak wyjątków od przyjętych zasad. Jeśli jesteś wierny, to nie zdradzasz, jesteś uczciwy względem siebie i innych. Można Ci ufać i polegać jak na Zawiszy. Wierność to zachowanie zgodności między słowami a czynami, postępowanie zgodne z wyznawanymi zasadami. Nie jest narzuconym oczekiwaniem czy nakazem, ale dobrowolną umową oznaczającą deklarację dobrej woli. Jedni uważają ją za ekscytującą, inni za nudną – jak jest w Twoim przypadku? Dla osób budujących silną markę jest istotną wartością, bez niej trudno o zaufanie i lojalność – a to jest Twój cel budowania marki, prawda? Samo deklarowanie wierności wymaga pełnej dojrzałości emocjonalnej, poczucia odpowiedzialności za drugiego człowieka i jakość relacji z nim. Bo wierność nie jest ustną deklaracją, ale wyrazem całej osobowości, hierarchii własnych wartości, posiadanej koncepcji człowieczeństwa i godności.

Jaką ocenę za wierność wystawią Ci na skali 0-5

  • rodzina i bliscy
  • przyjaciele
  • szef
  • pracownicy, jeśli jesteś szefem lub koledzy z pracy.

Jak to wszystko przekłada się na praktykę Twojego życia? Co to znaczy w Twoim przypadku „być wiernym samemu sobie”? Czy patrząc na to, co oferujesz innym, uważasz, że sam zasługujesz na wierność?

Wierność sobie. Jest kilka aspektów tego zagadnienia.

  • Bądź wierny swoim marzeniom i wartościom (do tego wrócimy w przyszłości).
  • Bądź wobec siebie lojalny.

No właśnie. Czy i jak często zdarza ci się, że jesteś wobec siebie nielojalny i nie dbasz o siebie należycie. Nie dotrzymujesz wobec siebie złożonych obietnic. Nie nagradzasz się za wysiłki i sukcesy, które były twoim udziałem. Ba, dyskredytujesz swój udział i autorstwo własnych sukcesów uznając, że osiągnąłeś je wyłącznie dzięki innym, fartowi lub dobrym zbiegom okoliczności. Od razu zrób listę sukcesów, z których autorstwa zrezygnowałeś. Policz zdrady wobec siebie z ostatnich 3 miesięcy. Następnie zastanów się jak zwiększysz lojalność wobec siebie samego. Cel nr 1.

  • Nie podstawiaj sobie nogi.

A może wyspecjalizowałeś się w sabotowaniu swoich celów i sukcesów!  Nie dbasz o siebie, a czasem traktujesz siebie gorzej niż kapitan galery swoich niewolników – narażasz siebie na ogromny stres, narzucasz mordercze tempo nie karmiąc odpowiednio, nie gwarantując odpowiedniej ilości wody, odpoczynku i snu. Poddajesz nadmiernej presji oraz bierzesz na siebie znacznie więcej niż Twój organizm jest w stanie przyjąć i obsłużyć. Wypisz, jakie formy sabotażu wobec własnych celów stosujesz najczęściej. Co konkretnie zmienisz od jutra w tym zakresie? Cel nr 2.

  • Zaprzyjaźnij się ze sobą.

Osoby nielojalne poznajemy po tym, że co innego myślą, co innego deklarują, a jeszcze co innego robią. Deklarują np. przyjaźń i zaangażowanie w dobrą, przyjacielską relację. A Ty, czy możesz z czystym sumieniem powiedzieć, że traktujesz siebie jak swojego najlepszego przyjaciela? Bo jeśli nie zasługujesz na własną przyjaźń i szacunek, to skąd pomysł, że zasługujesz na przyjaźń i szacunek innych. Czy można Cię pokazać jako wzór osoby  dla siebie życzliwej, dobrej i wspierającej? Jeśli nie, ustal, co w Tobie zasługuje na to, aby siebie bardziej polubić, zaakceptować i obdarzyć prawdziwą przyjaźnią. Cel nr 3.

  •  Pomagaj sobie.

Nie utrudniaj sobie życia, które i tak bywa skomplikowane, różnorodne, mało przewidywalne i zmienne. Możesz sobie pomagać stosując w życiu poniższe zasady:

#1. Bądź wierny sobie.

#1. Bądź wierny sobie.

Bądź sobie wierny, żeby zasłużyć na szacunek i wierność innych. Inaczej, nie dziw się, że ludzie nie znajdą powodu, aby traktować Cię z należytym szacunkiem. Skoro go nie oczekujesz od siebie, skąd pomysł, żeby oczekiwać go od innych! Ze smutkiem przyglądam się ludziom, którzy nie szanują samych siebie, sabotują swoje marzenia i cele, nie dbają o siebie, lekceważą własne potrzeby, zaniedbują swoją duchowość, emocje i ciało, zaś całą energię inwestują w utrudnienie sobie życia, wymyślanie potencjalnych przeszkód, zamartwianie się bez powodu i rzucanie kłód pod własne nogi. Tym samym – nie są dla innych wzorami tego jak się rozwijać, aby być szczęśliwym. (Przy okazji, kiedy następnym razem będziesz chciał bardzo coś osiągnąć, przyglądaj się uważnie własnemu myśleniu i działaniom pod kątem tego, czy Ci pomagają i prowadzą do celu, czy wprost przeciwnie, są charakterystyczne dla ludzi nieszczęśliwych). A przecież w życiu o to chodzi, żeby być szczęśliwym. Przez całe życie, do pracy, biznesu i kolejnych projektów chciałam zatrudniać ludzi szczęśliwych – ich wiedzę i kompetencje mogłam rozwijać, zaś poziomu szczęśliwości w organizmie, już nie. Ludzie szczęśliwi są życzliwi, mają otwartą głowę, są skłonni do współpracy, negocjacji, zmian, budowania wartościowych relacji i mostów do innych ludzi w miejsce budowania murów i zasiek.

Ludzi będących autorytetami cechuje:

  1. Zadbane, czyste i jasne wnętrze, i nie mówimy o domowym salonie czy służbowym gabinecie:) (jaki jest stan Twojego?)
  2. Piękny umysł (co czyni pięknym Twój umysł, kto już poznał to piękno i ma okazję z niego korzystać?)
  3. Gorące serce (jaką temperaturę ma dziś Twoje, jak to poznajesz i czym to mierzysz?)
  4. Wysoki poziom energii (jaki oferujesz swoim najważniejszym partnerom życiowym i zawodowym?)
  5. Zadbane emocje (którą ze swoich emocji zaniedbałeś ostatnio najbardziej?)
  6. Dojrzała dusza (jak rozwijasz własną?)
  7. Wartościowe relacje ze sobą i z innymi (jaki % najważniejszych dla Ciebie relacji możesz uznać za prawdziwie wartościowe?)

Dzisiejszy świat złakniony jest autorytetów w życiu codziennym, a nie na świeczniku. Masz właśnie szansę dołączyć do grona ludzi gotowych do dzielenia się i rozwoju – a na tym buduje się osobisty autorytet. „Autorytet” to wielkie słowo! To prawda, ale budowanie autorytetu zaczyna się, jak każda droga do mistrzostwa, od pierwszego małego kroku. Kiedy myślimy o ludziach dla nas ważnych, będących autorytetami, są to osoby o zadbanym wnętrzu, pięknej, interesującej umysłowości, oddane ludziom i sprawom, zaangażowane, budujące naturalnie ciepłe (nie mylić z przegrzanymi:) relacje, o wysokiej energii, żywych, ale zaopiekowanych emocjach i rozwiniętej sferze duchowej. Na pierwszy rzut oka widać, że są pogodzone ze sobą, akceptują siebie, są wobec siebie lojalne oraz wierne swoim marzeniom i wartościom.

Zgorzkniałe człowiecze wnętrze

Dbanie wyłącznie o innych nie buduje automatycznie pozycji autorytetu w ich oczach. Osoby, które zaniedbały siebie na rzecz WYŁĄCZNIE innych ludzi bądź spraw, nawet jeśli to sprawy wielkiej wagi, są narażone na to, że w pewnym momencie staną się oczekujące, zgorzkniałe, rozczarowane lub roszczeniowe. Poświęciwszy swoje pasje, pozbawione poczucia rozwoju zaczynają oczekiwać rewanżu i mieć pretensje – zwykle źle zaadresowane, bo do otoczenia, podczas gdy są ich jedynymi adresatami. Na koniec dnia okazuje się bowiem, że nic nie usprawiedliwia zdrady, nielojalności i braku wierności także w stosunku do siebie samego. Jeśli chcesz być wiarygodny, przećwicz najpierw uczciwie na sobie.

Ćwiczenie.

Wypisz szczegółowo cechy osoby, która jest dla Ciebie wzorem lojalnego i wiernego przyjaciela. Dokonaj samooceny, czy jesteś swoim najlepszym przyjacielem, oceniając każdą z wypisanych cech na skali 0-10, gdzie 0 – nie stosuję nigdy sam w stosunku do siebie, 10 – zawsze stosuję wobec siebie. Następnie napisz 1 rzecz, którą zrobisz (od) zaraz, żeby być bardziej lojalnym i wiernym wobec samego siebie. Cel nr. 4.

****************

Dokończ w komentarzu zdanie: Wierność sobie to według mnie … .Osoby szczególnie aktywne i dzielące się własnymi pomysłami, choćby ćwiczeń do każdego omawianego zagadnienia, dostają „brylanciki”. „Brylantowy” ranking publikowany będzie co piątek na mojej oficjalnej tablicy, na FB. Na zakończenie całego projektu Premium MBA z zarządzania sobą stan „brylantowego” konta zostanie uwzględniony przy tworzeniu listy zaproszonych na ekskluzywny warsztat w realu.